وبلاگicon
.

.
 
قالب وبلاگ
محبوبیت در گوگل
جنبش وبلاگی
ما را همراهی کنید

ما در گوگل پلاس

linkdin

talateadineh

rss

لوگوهای ما

در كنار مواضع امام خمینی (ره) ، بد نیست به برخی مواضع اعلام شده مقام معظم رهبری ( كه در آن زمان در پست ریاست جمهوری قرار داشتند ) نیز اشاره كنیم . ایشان در تاریخ 20 خرداد 1361 در ملاقات با فرستاده ویژه امارات متحده عربی می فرمایند : 
«اگر كسانی بخواهند صلح غیر عادلانه را به ما تحمیل كنند ، مورد قبول ما نخواهد بود . زیرا ما صلح تحمیلی را هم مثل جنگ تحمیلی ناگوار و غیر قابل تحمل می دانیم . اگر متجاوز مجازات نشود ، ریشه تجاوز در منطقه برچیده نخواهد شد». 

ایشان هم چنین در تاریخ 30 شهریور 1365 در مصاحبه با واحد مركزی خبر می فرمایند : 
«جنگ ما از آغاز به صورت دفاع شروع شد و تا این ساعت هم در حال دفاع هستیم ؛ حتی ورود ما به خاك عراق ، در ادامه دفاع مقدس ماست». 

ودر ادامه این مصاحبه اظهار می دارند : 
«امروز مسئله مهم و عمده ما ، مجازات متجاوز است و این با رفتن صدام و با مجازات شدن صدام حل می شود . لكن حقوق از دست رفته ملت ما چیزی است كه بایستی ما روی آن تكیه كنیم... در اوایل جنگ ، این هیئت های میانجی كه وارد ایران می شدند ، به ما می گفتند كه آتش بس را قبول كنید و بعد مذاكره كنید . ما می گفتیم الان عراق در خاك ماست ؛ حداقل بگویید عقب نشینی ، بعد در مورد آتش بس بحث كنیم ... صدام و رژیم عراق نیز دلش می خواست كه ما آتش بس را قبول كنیم و بعد یك مذاكره طولانی و مفصلی در طول چند سال داشته باشیم و [مثلاً] 10 كیلومتر هم عقب بنشیند و یك امتیاز از ما بگیرند . ... در صورت صلح با صدام ، او با تبلیغات وسیع ، آن را پیروزی جدیدی برای خود تلقی داشته و خودش را آماده می كرد تا در یك فرصت دیگر و با یك بهانه مشابه وارد بشود . این شرط عقل نیست كه ما امنیت كشورمان ، امنیت انقلابمان ، سلامت مردممان و سلامت مرزهایمان را رها كنیم و به دست سرنوشت بسپاریم . ما به عنوان دولت جمهوری اسلامی و به عنوان مسئولین كشور ، حق چنین كاری را نداریم».

حضرت آیت الله خامنه ای در مصاحبه با خبرنگار مجله آلمانی اشپیگل نیز در تاریخ 15 آبان 1365می فرمایند : 
«اگر ما امروز به یك پایان ناعادلانه جنگ تن در دهیم ، انقلاب ما بی محتوا و بی مفهوم خواهد بود ؛ زیرا كه انقلاب اساساً برای ایجاد عدل است». 

ایشان در خطبه های نماز جمعه 23 آبان 1365 نیز در پاسخ به اظهارات ریگان ( رئیس جمهور آمریكا ) می فرمایند : 
«شما خود با تحریك عراق و كمك به رژیم بعث ، این رژیم را به تجاوز به ایران ترغیب كردید . اما حالا كه جمهوری اسلامی ایران نشان داده است كه حق خود را خواهد گرفت و متجاوز را عقب زده است ، شما مایلید ایران را به صلح و آتش بس راضی كنید . من در اینجا از طرف امام و شما امت حزب الله اعلام می كنم كه این جنگ جز با پیروزی رزمندگان ما پایان نخواهد یافت».

حال با توجه به موارد فوق ، این سؤال مطرح می شود كه پس پذیرش قطعنامه چه دلایلی داشت ؟ 

علل پذیرش قطعنامه از نظر آقای هاشمی رفسنجانی 
آقای هاشمی رفسنجانی كه در آن هنگام فرمانده جنگ و جانشین فرماندهی كل قوا بود ، در باره دلایل پذیرش قطعنامه چنین می گوید : 
«دو سه عامل باعث شد كه قطعنامه را بپذیریم . اولاً نیروهای ما انصافاً قدری خسته شده بودند . چند عملیات ناتمام انجام داده و به اهداف نرسیده بودند . حامیان صدام حسین هم او را به امكانات خطرناك مسلح كرده بودند ... چند عملیات موفق هم بعثی ها داشتند كه بر اثر خستگی نیروهای ما و ابزار پیشرفته خودشان اتفاق افتاده بود ... آمریكا هم وارد جنگ شد . سكوهای نفتی ما را منهدم كرد ... هلی كوپترهای ما را زدند ، یكی از ناوچه های خوب ما و یك كشتی بزرگ قدیمی را دو نیم كردند . ایرباس مسافری ما را در آن مقطع سرنگون كردند . درست كارهای صدام را انجام می دادند . پس در جنگ ، با آمریكا مواجه شدیم . سیاست قطع منابع مالی را پیش می بردند و ما هم مصمم بودیم جلوی آنها را بگیریم . روز به روز مسئله داغ تر می شد . تا آن لحظه ، امام ، ما و رزمندگان آماده پذیرش آتش بس نبودیم» (!!) 

آقای هاشمی در جای دیگر اظهار می دارد : 
«شرایط پیش آمده در ماههای اول سال 67 ، حضور نیروهای داوطلب در جبهه ها را كم كرده بود و در مذاكرات ستادی ، معمولاً فرماندهان از كمی نیرو ابراز ناراحتی می كردند و در مواردی ، با اعلان آماده بودن طرح عملیات ، به خاطر كمی نیرو اقدام به عملیات نمی كردند !» 

آقای هاشمی در ملاقات 27 خرداد 67 با امام خمینی نیز به ایشان می گوید : مردم به جبهه نمی آیند !
امام خمینی (ره) نیز با اشاره به گزارش های مسئولین سیاسی می فرمایند : «مسئولین سیاسی می گویند از آنجا كه مردم فهمیده اند پیروزی سریعی به دست نمی آید ، شوق رفتن به جبهه در آنها كم شده است» .
آقای هاشمی در جای دیگر دلایل پذیرش قطعنامه را به گونه دیگری روایت می كند : 
«دولت میر حسین موسوی در آن مقطع اعلام كرد دیگر قادر به تدارك مالی نیست ؛ از لحاظ ابزار جنگ هم آقای محسن رضایی نامه ای به امام نوشت و تجهیزات متعددی از جمله چند صد هواپیما و تعداد زیادی توپ و تانك خواست ... مجموعه این عوامل ما را به این نتیجه رساند كه ادامه جنگ بیش از آن درست نیست». 
ایشان در مصاحبه دیگری اظهار می دارد :« پس از فرماندهی من و تغییر و تحولات سیاسی منطقه و اوضاع اقتصادی ایران و وضعیت نفت و بالاتر از همه چراغ سبز قدرت های غربی به صدام برای ارتكاب هر نوع جنایت در ایران ، كم كم به این نتیجه رسیدیم كه ادامه جنگ به صلاح نیست (!!)» 
آقای هاشمی در یادداشت 23 تیر 67 خود نیز می نویسد : « قبلاً نخست وزیر و وزیر دارایی در گزارشی به خدمت امام گفته بودند كه حتی در سطح هزینه های موجود هم ، كشور قدرت تأمین هزینه جنگ را ندارد و از خط قرمز اقتصادی هم فراتر رفته ایم .» 
و بالاخره ایشان در مصاحبه ای در سال 1385 اظهار می دارد : «وضع اقتصادی ما بد شده بود و دنیا تصمیم گرفته بود بدون رعایت مقررات جنگ ، اجازه بدهد صدام هر كاری می خواهد انجام دهد ... ما نگذاشتیم این شرایط حاد به وجود بیاید و با پذیرش قطعنامه و تحمیل شرایط ، ما جنگ را به پایان رساندیم ».
با توجه به موارد فوق ، علل پذیرش قطعنامه از دیدگاه آقای هاشمی رفسنجانی - كه بعضاً توسط برخی افراد دیگر نیز عنوان می شود - را می توان به این صورت خلاصه كرد : خستگی و بی انگیزه شدن نیروهای رزمنده ، مسلح شدن صدام حسین به امكانات خطرناك ، ورود آمریكا به جنگ و حمله به كشتی های جنگی و سكوهای نفتی و هواپیمای مسافربری ما ، تحریم های اقتصادی ، عدم استقبال نیروهای مردمی از اعزام به جبهه ها ، اعلام عدم توان تأمین اقتصادی جنگ از سوی نخست وزیر و وزیر دارایی ، اعلام فرمانده سپاه مبنی بر نیاز به تعداد زیادی تانك و توپ و تسلیحات دیگر برای ادامه جنگ .
طبق این دیدگاه ، پذیرش قطعنامه یا تقصیر مردم بوده كه به جنگ نمی رفته اند ! یا تقصیر رزمنده ها بوده كه خوب نمی جنگیده اند ! یا به خاطر شرارت های صدام حسین و آمریكا بوده ، یا به خاطر تسلیم و اعلام ناتوانی از ادامه جنگ توسط نخست وزیر و فرمانده سپاه. در قسمت بعد به موشکافی این اظهارات آقای هاشمی خواهیم پرداخت... 
1- تازگی نداشتن شرارت های صدام
2- ادعای بی انگیزه شدن رزمندگان
3- ادعای نرفتن مردم به جبهه
4- اعلام ناتوانی دولت برای تامین مالی ادامه جنگ

منبع: کتاب راز قطعنامه / تالیف کامران غضنفری
طبقه بندی: تحلیل و نقد،  مستند راز قطعنامه، 
برچسب ها: راز قطعنامه، کتاب هاشمی رفسنجانی، کشفیات عالیجناب، آلزایمری، سرخ پوش، جنگ، علل پذیرش قطعنامه،  
[ دوشنبه 5 خرداد 1393 ] [ 02:45 ب.ظ ] [ voi ]
لبیک یاامام


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان

جنبش letter4u

کبوتران زمینی

عمارنامه

مهدی بیا

طلبه سایبری

پرواز جوان

طلعت آدینه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic